Blogomon minden hónapban megválasztom a hónap amerikai játékosát. Most eljött a pillanat, hogy a 2013-es év legjobbjaiból kiválasszam "Az év jenki játékosát". Az elmúlt 12 hónapban ők voltak a győztesek:
Tim Howard (február, július), Landon Donovan (május, szeptember), Clint Dempsey (április, június), Chris Wondolowski (január), Michael Bradley (március), Gyasi Zardes (augusztus), Lee Nguyen (október), Charlie Davies (november), Alejandro Bedoya (december)
A 2014-es esztendő legjobbja pedig:
Tim Howard évek óta az amerikai válogatott meghatározó játékosa volt, az Everton kapusaként pedig a világ egyik legjobb bajnokságában, a Premier League-ben is tündökölt. De idén nyáron nemzeti hőssé vált. Mindezt egyetlen meccs alatt érte el, igaz, kellett hozzá 16 (mások szerint 15) védés.
De kezdjük az elején: a jenkik 2013-ban rendkívül magabiztosan megnyerték a CONCACAF-zóna vb-selejtezőit, ezzel pedig biztosították helyüket a brazíliai Mundialon. A csoportsorsolás azonban nem volt kegyes hozzájuk: a későbbi győztes Németország mellé megkapták Portugáliát és az ősi nemezis Ghánát. Azt a csapatot, mely már két világbajnokságon is a kiesésüket okozta.
Ez volt az első alkalom a világbajnokságok történetében, hogy olyan csoport jött össze, ahol mind a négy gárda bejutott a legjobb 16 közé az előző tornán. A feladat tehát nehéz volt, de nem lehetetlen. A jenkik - többek között Howard magabiztos védéseinek 2-1-re legyőzték Ghánát, majd kis híján Portugália is behódolt nekik. Egy 94. percben lőtt egyenlítő gól miatt elmaradt a csodás diadal, 2-2 lett a vége. A luzitánok ellen jórész domináltak a jenkik, de így is volt egy emlékezetes védése Howardnak: 1-0-ás portugál vezetésnél féltérdről felugorva kapta ki a léc alól Eder emelését.
A csoportkörtől a későbbi világbajnok Németország elleni 0-1-el búcsúztak az amerikaiak, majd jött a belgák elleni nyolcaddöntő. Elérkezett Tim Howard karrierjének csúcspontja.
A brutálisan erős kezdőcsapattal felálló (Hazard, De Bruyne, Fellaini) és csereként is sztárokat bevető (Lukaku) belgák hatalmas nyomás elé helyezték a jenkik védelmét, rögtön az első perctől kezdve. De Tim Howard eszén nem lehetet túljárni. Jöhetett lövés, fejes, emelés, Howard mindent védett. A rendes játékidő így 0-0-val ért véget (ó, ha Wondolowski berúgta volna ziccerét a lefújás előtt...). A hosszabbításban pedig végül felülkerekedtek az európaiak és 2-1-re nyertek. De az amerikaiak kapusa így is történelmet írt: 16-szor védett a meccsen, ez pedig soha senkinek nem sikerült korábban a világbajnokságok történetében.
Az alábbi videóban megnézhetitek az összes hárítást, méghozzá a zseniális Ian Darke kommentálásában:
A 35 éves kapus egy csapásra amerikai egyik legünnepeltebb sportolója és legkedveltebb labdarúgója lett. Howardból hőst csinált ez az este. Amerika-szerte közönségkedvenc lett, az internetet elárasztották a vicces és kevésbé vicces mémek, melyek teljesítményét méltatták. Barack Obama amerikai elnök és Chuck Hagel védelmi miniszter is telefonon gratulált teljesítményéhez. Apropó Hagel: a világháló humorgyárosai azt is felvetették Howard hihetetlen védései után, hogy legyen ő az Egyesült Államok új védelmi minisztere.
Ennek ellenére ő maga nem képes színtiszta boldogsággal visszatekinteni a belgák elleni összecsapásra:
"Nem igazán számoltam a védéseket, így arról sem tudtam, hogy rekordot döntöttem. At viszont tudom, hogy pokoli érzés volt az a pillanat, mikor véglegessé vált a kiesésünk. Mindenki kitett magáért a meccsen, jó teljesítményt nyújtottunk. Én is azt tettem, ami a dolgom. A lövések útjába álltam. Erre szerződtem, ez a feladatom" - mondta később a brit Guardiannek.
És ezt a feladatot nem csak a vb-n hajtotta végre kiválóan, hanem klubjában is: a 2014 tavaszán befejeződött 2014-15-ös Premier League-szezonban 15 alkalommal zárt kapott gól nélkül. Ez egészen kiváló mutató egy olyan bajnokságban, ahol olyan sztárokkal nézett farkasszemet, mint Luis Suarez, Sergio Agüero, vagy Wayne Rooney. Az amerikai játékos ezzel 3. helyen végzett a PL-kapusok rangsorában. Ősszel pedig az Európa Ligában tündökölt: 12-szer védett a Wolfsburg elleni 4-1-es diadal során, ezzel pedig beállította a sorozat történetének eddigi kapusrekordját.
Szenzációs teljesítményének értékét csak növeli, hogy Howard gyermekkora óta óta a Tourette-szindróma nevű betegségben szenved, mely egy olyan idegrendszeri betegség, amelyre a tic-nek nevezett ismétlődő, akaratlan mozgások és hangadások tartós fennállása jellemző. Az amerikai kapus a világbajnokság után elmondta, nagyon boldog volt, hogy sorstársain is segíthetett a belgák elleni történelmi teljesítményével:
"A védéseknek köszönhetően sokan láttak a tévében. Az ismertségemnek köszönhetően, ha tikkelek, vagy rángatózom egyet, vagy köhintek az nagyon publikus dolog. Minél többet látnak ilyet az emberek, annál jobban megszokják. Így a Tourette-szindrómásoknak is könnyebb lesz együtt élnie a tünetekkel." -nyilatkozta a kapus.
Howard a hirtelen jött népszerűséget felhasználva partneri megállapodást kötött a New Jersey-ben működő Tourette Központtal, melynek részeként egy programot indított a fiatal Tourette-szindrómások részére. A részt vevő 14-18 éves gyerekeket a tünetekkel való együttélésre tanítják. A program neve Tim Howard Tourette Akadémia.
"Nem tudunk mindig ott lennie ezek mellett a gyerekek mellett. Viszont megtaníthatjuk őket arra, hogyan kezeljék a betegségüket. Mert ezzel igenis együtt lehet élni. Ezért hoztuk létre ezt az Akadémiát." - mondta Howard.
Tim Howard sportemberi és emberi nagyságára büszkék lehetnek az amerikaiak, az Everton-drukkerek... és kicsit mi, magyarok is. Hiszen a kiváló hálőr édesanyja, Fekete Eszter révén magyar származású.
"Rengeteget jelent nekem édesanyám, ahogy a többi magyar felmenőmet is számon tartom. Az alkaromra tetováltam az anyai nagyapám magyar katonaságnál készült fotóját. Félig budapestinek tartom magam, az örökségem és a családi hagyományok meghatározóak számomra. Úgy neveltek, hogy legyek büszke a magyar származásomra és én így is gondolom. Remélem, pályafutásom befejezése után több időm lesz felfedezni családom magyar múltját."
(részlet a Nemzeti Sport június 28-i interjújából)
Howard édesanyja szeptember végén a Magyar Televízió meghívására Magyarországra utazott, hogy díszvendége legyen az "Itthon vagy! Magyarország, szeretlek" című műsorfolyamnak. A program részeként Howarddal is készítettek több exkluzív interjút, melyekben hosszabban is beszél magyar származásáról, a Tourette-betegségről és a világbajnoki szereplésről. A beszélgetéseket megnézhetitek itt:
Az amerikai kapus az év végén úgy döntött, egy évig nem lép pályára az amerikai válogatottban. A felszabaduló szabadidejében önéletrajzi könyvet írt, mert bevallása szerint úgy érezte, kalandos és tanulságos élettörténete mások számára is inspiráló lehet. A könyvben elmondja, hogyan lett egy egykori kosarazó tiniből a világ egyik legjobb kapusa. Az egyik fejezetben a betegségével is hosszan foglalkozik, ugyanis szerette volna olvasói számára is bebizonyítani: ha hátránnyal is indul az ember, akkor is felérhet a csúcsra. Azt nem lehet vitatni, hogy jobb példával nem is szolgálhatott volna.
AZ ÉV JÁTÉKOSAI A JENKIFOCIN:
2014: TIM HOWARD
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.