Az MLS-ben szereplő Vancouver Whitecapsnél nevelkedett Alphonso Davies idén valósággal berobbant a Bayern München együttesébe és vele együtt a világ topfutballjába. Az egykori MLS-csillag a csapattársait, az ellenfeleit, az edzőket és szakírókat is lenyűgözte. A német futball legavatottabb sportújságírója, Raphael Honigstein a beválasztotta őt az idei Bundesliga-szezon álomcsapatába. Davies nemrég ötéves szerződés-hosszabbítást írt alá a Bayernnél. A bajorok annak idején 13,5 millió dollárt fizettek érte a Vancouvernek, az összeg később 22,5 millióig emelkedhet. De mindez aprópénz ahhoz képest, hogy Davies becsült értéke már most, alig 2 évvel később nagyjából 50-60 millió dollárra rúg...
A 19 éves kanadai válogatott szélső remek szereplésével igazolta azt, hogy a Major League Soccer tehetségeit ma már nem lehet egy legyintéssel elintézni, Európa topklubjai élénken figyelik ezt a bajnokságot újabb és újabb csiszolatlan gyémántok után kutatva. Davieshez hasonlóan olyan fiatalok kerültek az MLS-ből Európába a közelmúltban, mint a New Yorkból Lipcsébe igazoló Tyler Adams (21 éves), a Columbus helyett most már a Düsseldorf kapuját védő Zack Steffen (25 éves), a Newcastle-ből kihagyhatatlan korábbi Atlanta-sztár Miguel Almirón (26 éves), vagy a Gironában szereplő, volt New York City-középpályás Yangel Herrera (22 éves). De említhetnénk olyan egykori MLS-akademistákat is, mint a New York City-nél nevelkedett dortmundi Giovanni Reyna (17 éves), vagy az FC Dallasnál pallérozódott Schalkés Weston McKennie (21 éves).
De kik lehetnek az ők utódjaik, kik lehetnek az új Adamsek és Daviesek? A koronavírus miatti kényszerszünetet kihasználva tekintsük át 10 legnagyobb MLS-tehetség listáját! Jöjjenek azok a 25 év alatti fiatalok, akikre leginkább figyelhetnek az európai klubok és jó eséllyel az öreg kontinensre költözhetnek a közeljövőben.
10. Djordje Mihailovic
állampolgárság: amerikai
életkor: 21
poszt: középső középpályás
klub: Chicago Fire
A tehetséges középpályás 2017-ben, 18 évesen debütált az MLS-ben a Chicago Fire saját nevelésű játékosaként. Azóta több mint 50 bajnokin kapott lehetőséget. Fiatal kora ellenére már 5-ször kapott lehetőséget az amerikai felnőtt válogatottban, ahol góllal debütált. Mihailovic remekül lát a pályán és kockázatvállaló játékstílus jellemzi, ezért több szakértő is nagy potenciált lát benne. Igaz, utóbbi jellemvonása miatt még rutinra van szüksége, hogy megtapasztalja, mikor érdemes vállalni kockázatot és mikor kell higgadtabb döntést hozni.
A 21 éves középpályás egykori csapattársa, Nikolics Nemanja tavaly így nyilatkozott róla a Jenkifocinak:
"Djordje hirtelen robbant be és ha nem kényelmesedik el, akkor szép karrier állhat előtte. Erős mentálisan, ami a mai profi futballban talán a legfontosabb."
Tavaly a 25 évnél fiatalabb játékosok közül ő mutatta be a legtöbb hosszú kulcspasszt az egész bajnokságban (98 játékos közül). A 2020-as évet pedig kifejezetten erősen indította: koronavírus miatti szünetet megelőzően 2 meccsen 2 gólpasszt osztott ki.
Potenciális célállomás: Németország (a Nürnbergnél járt csapatedzésen)
9. Miles Robinson
állampolgárság: amerikai
életkor: 23
poszt: középhátvéd
klub: Atlanta United
Robinson tavaly US Open-kupát és Campeones Cup-ot is nyert az Atlanta United színeiben, emellett bekerült az MLS-szezon álomcsapatába. Utóbbinak ő volt a második legfiatalabb tagja. A ligában 21 évesen debütált, miután 2017-es SuperDrafton összetett másodikként választotta ki őt az Atlanta United akkori vezetőedzője, Tata Martino. A Barca volt trénerének volt mire alapoznia a bizalmat: mielőtt Robinson bekerült a draft mezőnyébe, az egyetemi bajnokság legjobb védőjének választották. Kiváló fizikum, kimagasló fejjáték és meglepően jó passzjáték jellemzi őt.
A Robinsont kiválasztó Martinót Frank de Boer követte az Atlanta kispadján, akinek irányításával valósággal kivirágzott az arlingtoni születésű hátvéd. Tehetséges kiegészítőemberből szinte egy csapásra sziklaszilárd alapember lett. Robinson az alapszakasz összes mérkőzésén pályára lépett.
"Ő az idei szezon egyik nagy meglepetése, mert elképesztően magas szinten teljesít. Még fiatal és van hova fejlődnie, de nagyon jó a mentalitása. Fényes jövő áll előtte." - mondta róla Frank De Boer.
Súlyos csapás volt a piros-feketék számára, amikor a rájátszás előtt megsérült és nem túlzás azt állítani, hogy jó eséllyel ez a sérülés volt az, mely megakadályozta az Atlantát a címvédésben. A 25 évnél fiatalabb játékosok közül Robinson mutatta be tavaly a második legtöbb megelőző labdaszerzést és a második legtöbb tisztázást az egész MLS-ben, valamint övé volt a második legtöbb megnyert légi párbaj és holtversenyben a legtöbb lövésblokkolás is.
Potenciális célállomás: Hollandia (Frank de Boer kapcsolatai miatt)
8. Eduard Atuesta
állampolgárság: kolumbiai
életkor: 22
poszt: védekező középpályás
klub: Los Angeles FC
A fiatal védekező középpályás 2018-ban érkezett a Los Angeles FC-be kölcsönszerződéssel és vásárlási opcióval az Independiente Medellín együttesétől. Az opciót aztán gyorsan érvényesítette az LAFC miután Atuesta első évében röpke két hónap alatt bejátszotta magát az akkori MLS-újonc kezdőcsapatába. A Los Angeles FC rögtön debütáló évében bejutott a rájátszásba és ebben Atuestának is jelentős szerepe volt. Atuesta modern védekező középpályásként a labda megszerzése mellett annak megjátszásától sem ijed meg. Kimagaslóan nagy labdabiztosság jellemzi őt. Ritkán szerelik le és passzai rendre pontosnak bizonyulnak. Mégsem alibi játékos, nem oldalpasszokkal hívja fel magára a figyelmet, nagyon aktív az előrejátékban.
A masszív elsőéves produkciót aztán igazi szárnyalás követte 2019-ben. Az LAFC pontrekorddal nyerte meg az MLS alapszakaszát, Atuesta pedig bekerült a szezon álomcsapatába. Mi több, annak legfiatalabb tagja lett. Túlzás nélkül mondható, hogy a rövid passzos játék királya volt a kolumbiai: az egész ligában senki sem játszotta meg pontosabban a labdákat kis területen: a meccsenkénti átlagot nézve övé volt a legtöbb pontos rövid átadás. A mennyiség mellett a minőségben is kitűnt: a 25 évnél fiatalabb játékosok közül ő osztotta ki a második legtöbb kulcspasszt, valamint ugyanebben a korosztályban övé volt a harmadik legtöbb sikeres cselezési kísérlet is.
De akkor sem jött zavarba, ha nem a labda megjátszása, hanem a megszerzése volt a feladat: az U25-ös korosztályban övé volt az 5. legtöbb megelőző labdaszerzés az egész ligában és a 4. legtöbb szerelési kísérlet.
Az idei szezont is erősen kezdte, mielőtt a koronavírus miatt hirtelen szünetre kényszerült a futball világ. A mexikói Club Léon elleni sorsdöntő CONCACAF Bajnokok Ligája-mérkőzés egyik legjobbja volt. 90 százalék feletti passzpontosságával kulcsszerepe volt a 3-0-ás győzelemben.
Potenciális célállomás lehet: ?
7. Brian Rodriguez
állampolgárság: uruguayi
életkor: 19
poszt: szélső támadó
klub: Los Angeles FC
Az LAFC szélső támadója jóval előkelőbb helyen szerepelne ezen a listán, ha nem csak 2019 augusztusában érkezett volna meg az MLS-be a Penaroltól. A benne rejlő potenciál ugyanis hatalmas. Nem véletlen, hogy 19 éves kora dacára 6-szor szerepelt az uruguayi felnőtt válogatottban, ahol már 3 gólt szerzett, egyet épp Magyarország ellen, a Puskás Aréna avató-mérkőzésén. Rodriguez azonban az MLS-ben még nem kezdett el villogni, már ami az eredményességet illeti: tavaly a bajnokság hajrájában kellett beverekednie magát az addigra már kész csapatként működő, az alapszakaszt pontrekorddal megnyerő LAFC-be. Végül 9 mérkőzésen kapott lehetőséget (átlagolva 55 perc játékidőt kapott) és 1 gólpasszt osztott ki. Idén pedig a koronavírus miatti szünetet megelőzően 4 meccsen (2 bajnoki, 2 BL-találkozó) maradt eredménytelen. Tehát összesítve 13 összecsapáson 1 gólpassz a mérlege Kaliforniában, ami nem túl fényes mutató.
Ezzel együtt nem kockáztatunk nagyot, ha kijelentjük, hogy a következő két esztendőben kelendő portékává válhat az átigazolási piacon. Ha valaki beverekedi magát az uruguayi válogatott kezdőcsapatába Edinson Cavani és Luis Suarez által fémjelzett csatársorba, az alapból felkelti az európai játékosmegfigyelők figyelmét. És ha valaki a góloknál és gólpasszoknál mélyebbre ássa magát az uruguayi mutatóiban, az felfedezheti, milyen lehetőségek rejlenek benne. A koronavírus miatti szünetet megelőzően messze ő mutatta be a legtöbb cselezési kísérletet az egész MLS-ben - ha a 90 játékpercre lebontott mutatókat nézzük. Persze ezek csak két játéknap adatai, de tavaly is második volt ebben a mutatóban. Ami a sikerességet illeti: a 25 évnél fiatalabb támadójátékosok közül 2019-ben csak az argentin válogatott Cristian Pavón mutatott be nála több sikeres cselt.
Rodriguez elsősorban jobblábas játékos, mégis legtöbbször az LAFC támadósorának balszélén szerepel. Így ebből a pozícióból képes és hajlamos is a pálya közepe felé törni. És ezekben a szituációkban válik igazán hasznossá cselezési képessége és hajlandósága. Ugyanakkor van annyira kétlábas, hogy olykor megtéveszti a védőket és az alapvonal felé indul el. Ezt igazolja, hogy a meccsenkénti átlagot nézve tavaly ő adta a legtöbb kulcspasszt a szélről a 25 évnél fiatalabb játékosok között. Sőt, a teljes mezőnyt nézve is ott volt a top10-ben ebben a kategóriában. Kreativitása, a váratlan szituációkhoz történő alkalmazkodási képessége és technikai adottságai emelik az átlag fölé.
Potenciális célállomás: Fiorentina, Roma, Sampdoria, Brescia (sajtóhírek szerint figyelik őt)
6. Jesús Ferreira
állampolgárság: amerikai-kolumbiai
életkor: 19
poszt: támadó
klub: FC Dallas
Jesus Ferreira édesapja, a kolumbiai válogatott David Ferreira 2009-ben szerződött az MLS-be, ahol 4 éven át szolgálta az FC Dallas csapatát. 2010-ben bajnoki Nagydöntőt játszott az együttessel, bekerült a liga álomcsapatába és őt választották a legértékesebb játékosnak, vagyis ő lett az MLS MVP. Fia Kolumbiában született, de édesapja átigazolását követően Dallasban élte gyermekéveit, majd focizni is Texasban kezdett el az FC Dallas akadémiáján. Az utánpótlás-együttes színeiben korosztályos bajnok lett 2015-ben, többek között a Schalkéban szereplő Weston McKennie oldalán. 50 akadémiai mérkőzésen 48 gólt szerzett.
15 évesen kapott profi szerződést a texasi gárdától, ezzel rekorder lett: korábban soha senki nem kapott ilyen fiatalon kontraktust az együttestől. A bemutatkozására 2017-ben, 16 évesen került sor. Tavaly alapemberré vált, 33 alapszakasz-mérkőzésen 8 gólt lőtt és 6 gólpasszt adott. Az U21-es korosztályba tartozó játékosok közül senki sem talált többször a hálóba és adott több asszisztot, mint ő. Tette mindezt úgy, hogy a legtöbb mérkőzésen nem is középcsatárként szerepelt, hanem a cseh válogatott Ondrasek mögött szinte klasszikus 10-est játszott. Ezek után nem meglepő, hogy miután megkapta az amerikai állampolgárságot, januárban az amerikai válogatottban is bemutatkozhatott.
Fereira gyors és agilis támadó, aki bátran vállalja a párharcokat. Főleg akkor válik igazán veszélyessé, ha lendületből vezetheti a védőkre a labdát. Gyakran lép vissza a középpályára, hogy kombinációs játékkal elősegítse a támadást, de sebességének köszönhetően odaér a befejezésekre is. Mindkét lábával magabiztosan kezeli a játékszert és remekül érzi az üres területeket.
Potenciális célállomás: Bayern München (együttműködési megállapodásuk van a Dallas-szal)
5. Paxton Pomykal
állampolgárság: amerikai
életkor: 20
poszt: támadó középpályás
klub: FC Dallas
Amikor 2011-ben mindössze 35 éves korában szívrohamban elhunyt az FC Dallas klublegendája, Bobby Rhine, akkor az általa viselt 19-es mezt visszavonultatták. 2016-ban azonban bejelentették: a 19-es mezt újra szolgálatba állítják, de csak különleges képességű saját nevelésű játékosok viselhetik majd azt a jövőben. Az első ilyen Paxton Pomykal volt, aki mindössze 16 évesen írta alá profi szerződését a Dallasnál.
Pomykal Dallasban született 1999 decemberében, majd 15 évesen került az FC Dallas akadémiájára, ahol U16-os és U18-as korosztályban is országos bajnoki címet nyert. 2017-ben. 17 évesen debütált a felnőtt csapatban az MLS-ben. Tavaly óta számít alapembernek. Az elmúlt szezont 2 találattal és 5 gól előkészítésével zárta. Legfiatalabb játékosként bekerült a liga All Star-csapatába. A 173 cm magas középső középpályás technikailag magasan képzett. Képességeit jól illusztrálja, hogy a meccsenkénti átlagot nézve tavaly egyetlen amerikai játékos sem osztott ki annyi kulcspasszt az MLS-ben, mint ő. Sőt, a 25 év alatti korosztályt vizsgálva a külföldi futballisták közül is csak 3 előzi meg őt.
Elsősorban ballábas játékos, de jobbal is magabiztos. Emellett kimagasló játékintelligenciával bír, korát meghazudtoló döntéseket hoz a pályán. Vezéregyéniség, mentális szempontból igazi topkategóriás játékosnak számít.
Potenciális célállomás: Bayern München (együttműködési megállapodásuk van a Dallas-szal), AC Milan (sajtóhírek szerint figyelik őt)
4. Reggie Cannon
állampolgárság: amerikai
életkor: 21
poszt: jobbhátvéd
klub: FC Dallas
A fiatal tehetség 16 évesen került a Dallas akadémiájára. 2018-ban, 18 évesen debütált a texasi együttes felnőtt csapatában, ahol 19 éves kora óta alapembernek számít. Az amerikai válogatottban is 19 évesen mutatkozott be.
A chicagói születésű játékos egy igazi modern szárnyvédő, aki a védekezés mellett a támadásból is kiveszi a részét. Kiváló testfelépítéssel és egészen kiemelkedő robbanékonysággal rendelkezik. Megbízható a védekezésben és magabiztos a támadásban: a leglátványosabb készsége a cselezési képessége. Az U23-as életkori kategóriába tartozó, minimum 20 mérkőzést játszó hátvédek között tavaly ő mutatta be legtöbb sikeres cselt az MLS-ben. Ugyanezen korcsoportban és mérkőzésszám mellett övé volt a harmadik legtöbb kulcspassz és a második legtöbb pontos beadás. A pontosság általánosságban is jellemzi játékát: az egész ligában csak 4 olyan szélső védő van, aki a támadóharmadban elvárt passzpontosságát nála jelentősebb mértékben teljesítette túl. Cannonak 19-el több sikeres átadása volt a legutolsó akciózónában, mint amennyi a játékszituációk alapján elvárható lett volna.
Nem meglepő, hogy a Dallas nemrég 5 éves szerződés-hosszabbítással jutalmazta. A kontraktus megkötése azonban nem jelenti azt, hogy Cannon mindenképp az MLS-ben marad a következő öt esztendőben, ugyanis számos európai klub figyeli a teljesítményét.
"Szeretném a lehető legtöbbet kihozni magamból. Szeretnék kezdő lenni egy világbajnokságon. Szeretnék minden idők legjobb amerikai jobbhátvédje lenni. Sőt, szeretnék a világ legjobb jobbhátvédje lenni." - mondta nemrég az ambiciózus játékos. "Nyílt és őszinte voltam mindenkivel kapcsolatban, amikor itt Dallasban aláírtam a hosszabbítást" - mondta Cannon. "Nem az az elsődleges tervem, hogy kitöltöm ezt a kontraktust, ezt sosem titkoltam. A szerződés is úgy van felépítve, hogy a klubot arra ösztönözze, hogy eladjon engem Európába, ahol megvalósíthatom az álmaimat. Így pedig mindenki jól jár." - fogalmazott Cannon.
A fiatal játékos azonban elismerte, a koronavírus nem várt akadályt jelent álmai megvalósításában:
"A Dallas-szal eredetileg egy nyári transzferben gondolkodtunk, de most nyilvánvalóan teljesen felborult és kiszámíthatatlanná vált az átigazolási piac. De nem akarok kétségbe esni. Most nem is ez a legfontosabb, hanem az egészség. Végül úgyis Európában fogok kikötni, mert tudom, hogy ott van a jövőm. Csak türelmesnek kell lennem és amíg ez nem valósul meg, addig 100 százalékot kell kiadnom magamból az FC Dallas sikeréért."
Potenciális célállomás: Bayern München (együttműködési megállapodásuk van a Dallas-szal), Anderlecht, Marseille (sajtóhírek szerint figyelik őt)
3. Ezequiel Barco
állampolgárság: argentin
életkor: 21
poszt: támadó középpályás
klub: Atlanta United
Az eddig felsorolt játékosok túlnyomó többségével ellentétben Barco nem egy szunnyadó tehetség, vagy felfedezésre váró csiszolatlan gyémánt. Barco már akkor az európai topligák csapatainak radarján volt, amikor 2018-ban, MLS-rekordot jelentő 15 millió dollárért igazolt az Atlanta Unitedhez. Noha akkor csupán 19 éves volt, de már Copa Sudamericana-győztesnek mondhatta magát Independiente színeiben. Az argentin klubban alapember volt, a kontinenstorna döntőjében gólt is szerzett a Flamengo ellen. Emellett pedig állandó tagja volt az argentin U20-as válogatottnak.
A mindössze 167 cm magas tehetségtől rettentően sokat vártak MLS-be érkezésekor. Ha ezeket a merész álmokat valóra váltotta volna, most minden bizonnyal ezen a toplistán is az első helyen lenne. Azonban Barco vitathatatlan képességei dacára eddig még nem robbantott olyan igazán nagyot. Már amennyiben pusztán a gólokat és gólpasszokat nézzük. Eddig 51 mérkőzésen 10 találat áll a neve mellett és 9 további gólt készített elő. Igaz, eddig csak 35 összecsapáson volt kezdő és ezeken sem volt általában végig a pályán. Ha csak a lejátszott perceket nézzük, akkor átlagosan 1,8 mérkőzésenként lőtt gólt vagy adott gólpasszt - ami máris jobban néz ki.
Az pedig igazán biztató, hogy a koronavírus miatti szünetet megelőzően az idei szezont úgy kezdte, hogy két bajnokin két gólt lőtt és még egy gólpasszt is kiosztott. Ha a tavalyi évét nézzük, akkor is találunk biztató mutatókat. A 25 év alatti játékosok közül az egész ligában ő osztotta ki a második legtöbb kulcspasszt és ő rendelkezett az ötödik legtöbb pontos kapura lövéssel.
Barco robbanékony, rendkívül gyors játékos, aki nagy sebesség mellett sem bizonytalan a labdával. Technikailag magasan képzett és emellett kellően agilis is, kifejezetten kedveli az 1-1 elleni szituációkat és nagyon jó összhangja van az Atlanta United elsőszámú gólvágójával, a venezuelai válogatott Josef Martinezzel, így szép lassan a Newcastle-be távozó Miguel Almirón örökébe lép.
Potenciális célállomás: Sporting Lisszabon, Roma, Milan, Napoli, Lille, Valencia (sajtóhírek szerint figyelik őt)
2. Diego Rossi
állampolgárság: uruguayi
életkor: 22
poszt: támadó
klub: Los Angeles FC
2019-ben csak három játékos lőtt több gólt az MLS-ben, mint az apai ágon olasz, anyai ágon pedig örmény származású uruguayi tehetség. Ez a három futballista: Carlos Vela, Zlatan Ibrahimovic és Josef Martinez. Rossi tavaly összesen 16 gólt szerzett és 7 találatot készített elő a Los Angeles FC mezében, mellyel egyébként pontrekorddal megnyerte az alapszakaszt.
Az egykori Penarol-futballista 2018-ban, 20 évesen érkezett meg Amerikába, azóta kereken 80 találkozó jutott neki a LAFC-ben, ezeken pedig 37-szer volt eredményes. Vagyis kis túlzással minden második meccsén a kapuba talált. Az MVP-díjas Carlos Vela mellett egyértelműen ő a kaliforniai együttes legveszélyesebb futballistája. De mindez nem előzmény nélküli teljesítmény: Rossit az ötvenszeres bajnok és ötszörös Libertadores-kupagyőztes Penarol 12 évesen fedezte fel egy ifjúsági tornán. Ezt követően az U14-es, az U15-ös, valamint az U16-os korosztályban is gólkirály lett a sárga-feketék mezében. 17 évesen már közös edzésre hívták a felnőttcsapathoz. Az U17-es gárdát képviselve korosztályos bajnoki címet nyert, természetesen egy újabb gólkirályi címmel megspékelve. 2016-ban, 18 évesen mutatkozott be a Penarol felnőtt csapatában, öt napra rá pedig már első gólját is megszerezte. A bajnokság mellett a Libertadores-kupában is betalált, mielőtt áttette volna székhelyét Kaliforniába. Remek mutatóira Victor De Los Santosa, az LAFC dél-amerikai scoutja figyelt fel, majd annyit üzent az LAFC klubvezetőinek, hogy "megvan az emberünk". Végül az LAFC 4 millió dollárt pengetett ki a játékjogáért, ami fejlődési ívét elnézve aprópénznek tűnik. Rossi későbbi értékesítésével jelentős profitra tehet majd szert az MLS-csapat.
A fiatal uruguayi támadóval kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy remek gólszerzési mutatóit úgy érte el, hogy nem középcsatárként működik Bob Bradley játékrendszerében. Tavaly rendszeresen a balszélen kapott szerepet, onnan tör a pálya közepe felé. De amikor olykor a középső pozíciót foglalta el, akkor sem jellemezte őt túlzott statikusság: rendszeresen visszalépett a középpályára, hogy részt vegyen az akciók kialakításában.
"Diego igazán kiváló játékos, akivel edzőként nagyon hálás feladat dolgozni. Rendszeresen át tudja verni a védőit, félelmetesen gyors, emellett van benne egy bizonyos önzetlenség, aminek köszönhetően igazán a csapat hasznára tud válni." - mondta róla Bob Bradley, az LAFC vezetőedzője, korábbi amerikai és egyiptomi szövetségi kapitány.
Tavaly az uruguayi fiatal mutatta be az ötödik legtöbb lövési kísérletet az MLS-ben, csak Carlos Vela, Zlatan Ibrahimovic, Josef Martinez és a grúz válogatott "Vako" Quazashvili előzte meg őt ebben a kategóriában. A lövések minőségét tekintve a várható gólok száma 11,03 volt az Rossi esetében. Mivel ehhez képest 16-szor talált be a hálóba az alapszakasz során, elmondható, hogy alaposan túlteljesítette az elvárásokat és minden ziccerhelyzetet értékesített. A legalább 15 gólt szerző csatárok közül csak 4 futballista rendelkezik nála nagyobb hatékonysági mutatóval az egész bajnokságban.
Potenciális célállomás: Fiorentina (sajtóhírek szerint ajánlatot tettek érte)
1. Cristian Pavón
állampolgárság: argentin
életkor: 24
poszt: szélső
klub: Los Galaxy
Barcóhoz hasonlóan az LA Galaxy-ban szereplő Pavón sem titokzatos tehetségként érkezett meg az MLS-be. Nehéz is lenne ismeretlen tálentumnak nevezni egy háromszoros argentin-bajnok, Libertadores-kupadöntős, 11-szeres argentin válogatott és vb-résztvevő játékost, akit Lionel Messi is előszeretettel dicsér...
Az 1996-os születésű Cristian Pavón a Boca Juniors-szal 2015-ben, 2017-ben és 2018-ban is bajnoki aranyérmes lett, emellett egy Libertadores-kupa döntőt játszott az együttes híres kék-sárga mezében. Az argentin válogatott tagjaként ott volt a 2018-as világbajnokságon, ahol az összes csoportmeccsen pályára lépett csereként, a franciák ellen 4-3-ra elveszített nyolcaddöntőben pedig kezdő volt.
Nevelőegyesülete a Tallares de Córdoba volt, ahol 16 évesen kapott profi szerződést. Az argentin élvonalban 17 évesen debütálhatott. 2014-ben, 18 esztendősen került a Bocához, ahol előbb Rodolfo Arruabarrena, majd a Galaxy jelenlegi szakvezetője, Guillermo Barros Schelotto volt az edzője. A Boca színeiben 108 mérkőzésen 28 gólt lőtt és 32 gólpasszt osztott ki. 2018-ban ő lett az argentin élvonal gólpassz-királya 11 assziszttal.
Pavón klasszikus szélsőként a középpálya mindkét oldalán bevethető. Szeret a pálya széléről középre törni és kapura lőni, amolyan "robbenes" stílusban. A Bocában nem kevés távoli bombagólt szerzett ezzel a megoldással. Kifejezetten gyors és lendületes játékos, aki hatalmas indulósebességével és ritmusváltásaival zavarja meg a védőket. Jó a háromszögelésekben és az üresbe passzokat is remek érzékkel osztogatja. Technikai tudásával és kreativitásával pedig még a Bocából is kiemelkedett.
2017-ben az argentin válogatottban is debütálhatott. Méghozzá rögtön gólpasszal: az Oroszország elleni idegenbeli mérkőzésen Messi indítása után Sergio Agüerót szolgálta ki. A következő válogatott meccsén Nigéria ellen ismételte meg a mutatványt: újfent a Manchester City csillagának tálalt fel kihagyhatatlan lehetőséget, Agüero pedig ismét nem hibázott. Az 'Albiceleste' színeiben eddig 11 mérkőzésen bizonyíthatott. A Haiti ellen tavaly májusban 4-0-ra megnyert barátságos mérkőzést követően (amelyen szintén gólpasszt jegyzett) Lionel Messitől jelentős dicséretet kapott:
"Új partnerre találtam Pavón személyében, ő egy rendkívül tehetséges futballista. Megvan benne a képesség ahhoz, hogy meghatározó játékos legyen a nemzeti csapatban. Hihetetlenül gyors és olyan dolgokat tud nyújtani a válogatott számára, amivel új dimenziót ad a játékunknak. A gyorsasága mellett a kapu előtti döntései is kiemelkedően jók" - fogalmazott az ötszörös Aranylabdás Messi.
Argentin sajtóértesülések szerint Messi ez után a mérkőzés után felvetette a Barcelonánál, hogy környékezzék meg a Boca Juniorst Pavón átigazolásával kapcsolatban. Más sajtóhírek szerint Arsenal és a Juventus is élénken érdeklődött iránta. Pavón azonban 2018 végén megsérült és az európai szuperklubok hezitáltak. Visszatérő izomproblémái miatt alig-alig volt bevethető állapotban 2018 októbere és 2019 márciusa között. A öreg kontinens tradicionális klubjai kivártak, a Galaxy viszont épp ezt a tétlenséget használta ki. Pavón a volt edzője, Barros-Schelotto jelentős győzködésének engedve 2019 augusztusában igent mondott az MLS-klub hívó szavára.
Ahol aztán gyorsan meggyőzött minden kétkedőt, hogy sérülése már a múlté. 11 alapszakasz-mérkőzésen 3 gólt lőtt és 6 gólpasszt osztott ki és további 2 találatot készített elő az asszisztot megelőző kulcspasszal. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy minden mérkőzésen hozzásegítette csapatát legalább 1 találathoz. Első MLS-meccsétől kezdve a 2019-es szezon végéig senki sem adott több gólpasszt nála az egész bajnokságban. Továbbá csak 3 játékos rendelkezett nála több kaput eltaláló lövéssel (Ibrahimovic, Vela, Wondolowski). Az 1-1 elleni párharcokat nézve hasonlóan impresszív mutatóval találkozunk: az egész szezonban senki sem rendelkezett nála nagyobb meccsenkénti cselhatékonysággal.
Pavón formája a téli szünetben sem tört meg, az idei szezont egy szenzációs bombagóllal kezdte a Houston Dynamo otthonában. Reméljük, a koronavírus miatti kényszerszünet után is képes lesz hasonló elánnal folytatni és akkor ismét sorban állnak majd érte az európai sztárcsapatok.
Potenciális célállomás lehet: Arsenal, Bordeaux, PSG (sajtóhírek szerint érdeklődtek iránta)
További játékosok, akikre érdemes lesz figyelni a közeljövőben:
- Ricardo Pepi (FC Dallas, 17 éves amerikai csatár),
- Cristian Cásseres Jr. (New York Red Bulls, 20 éves venezuelai középpályás),
- Gianluca Busio (Sporting KC, 17 éves amerikai középpályás),
- Efrain Alvarez (LA Galaxy, 17 éves mexikói támadó),
- Valentin Castellanos (NYCFC, 21 éves argentin szélső)
A cikket írta:
Kun Tamás, a Jenkifoci szerzője
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.