Blogomon minden hónapban megválasztom a hónap amerikai játékosát. A győztes az adott hónapban "hét játékosának" választott labdarúgókból kerülhet ki. Októberben a következő heti győztesek voltak:
1. hét: Rubio Rubin
2. hét: Mix Diskerud
3. hét: Wil Trapp
4. hét: Lee Nguyen
5. hét: Charlie Davies
És a végső győztes, október legjobbja:
Az elmúlt öt hétben parádésan futballozott Lee Nguyen, a New England Revolution vietnami származású amerikai irányítója. A középpályás a Revs összes meccsén a kapuba talált, 5 találkozó alatt 6 gólt lőtt, egyszer pedig a mezőny legjobbja volt:
- Columbus Crew ellen (otthon): gól, 2-1-es győzelem
- Montreal Impact ellen (idegenben), gól, 2-2-es döntetlen
- Houston Dynamo ellen (idegenben), két gól, 2-1-es győzelem, mezőny legjobbja-cím
- Toronto FC ellen (otthon), gól, 1-0-ás győzelem
- Columbus Crew ellen (idegenben, rájátszás), gól, 4-2-es győzelem
Hihetetlen eredménysor! A 28 éves középpályás egyértelműen karrierje eddigi csúcspontján van: az alapszakasz során kilenc alkalommal szerzett győzelmet érő gólt a Revs színeiben, ez pedig az MLS mindenkori történetének második legjobb eredménye. 2014-ben összesen 18-szor zörgette meg az ellenfelek hálóját, ennél többször egyetlen középpályás sem talált a kapuba. Ráadásul az előkészítésben is jeleskedett: meccsenként 3,29 alkalommal alakított ki helyzetet.
AZ Ajax floridai akadémiáján nevelkedett, profi karrierjét PSV-ben indító irányító az MLS idei szezonjának egyik legfényesebb csillaga, az MVP-cím egyik legfőbb várományosa a két sztárjátékos, Obafemi Martins (Seattle Sounders) és Robbie Keane (L.A. Galaxy) mellett.
Lee Nguyen számára igazi elégtétel a 2014-es esztendő. Karrierje magasról indult, aztán a mélybe zuhant, hogy aztán a világ végéről, Vietnamból visszatérve bebizonyítsa az amerikai fociszurkolóknak, hogy ő az ország egyik legjobb középpályása.
Nguyen vietnami szülők gyermekeként születt az Egyesült Államokban. A labdarúgás alapjait is itt sajátította el az Ajax floridai akadémiáján. 2005-ben a korosztályos válogatottba is bekerült, amikor részt vettek a hollandiai világbajnokságon. Itt szúrta ki magának Guus Hiddink, aki akkor a PSV Eindhoven menedzsere volt. Leigazolta csapatához az akkor még csak 20 éves Nguyent.
Hiddink fokozatosan akarta felépíteni, ezért főleg a második csapatban kapott szerepet, de szép lassan a nagyoknál is számításba vették. Az amerikai felnőtt válogatottba is bekerült, ahol három meccset játszott. A PSV első csapatánál aztán mégis csak egy mérkőzésig jutott. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy az őt felfedező Hiddink úgy döntött, hogy az orosz válogatott kedvéért elhagyja a PSV-t. A sztáredző helyére érkező Ronald Koeman már nem számolt komolyan Nguyennel. A fiatal játékos ezért Dániába szerződött az FC Randers-hez, ahol alapjátékos volt.
2009-ben úgy döntött, hogy visszatér az anyaországba, Vietnamba. Itt a dallamos Hoàng Anh Gia Lai nevű csapatnál játszott, méghozzá nem is rosszul: 24 mecsen 13 gólig és 16 gólpasszig jutott. Ezután úgy érezte, megérett az MLS-ben való szereplésre és hazatért Amerikába. Az FC Dallas-szal kötött volna szerződést, de az üzlet váratlanul kútba esett. Más megoldás híján Nguyen ismét visszatért Vietnamba, ahol a bajnokság ezüstérmesénél, a Becamexnél játszott.
Noha Vietnamban igazi sztárnak és az ország egyik legjobban fizetett sportolójának számított, mégsem volt elégedett. Pedig nem túlzás, ha azt állítjuk, hogy ő volt a "vietnami Beckham". Sztárgázsit kapott és szponzori szerződésekkel halmozták el.
2011 decemberében mégis újra megpróbálkozott az MLS-szel, ezúttal nagyobb sikerrel: A Vancouver Whitecaps-hez került. A bajnokság-váltásnak azonban volt árnyoldala is: az MLS fizetési sapka-szabálya miatt első évében a lehető legkisebb fizetést kapta: az ázsiai milliókkal szemben csak 60 ezer dollárt tehetett zsebre.
"Azért jöttem vissza az MLS-be, hogy bizonyítsak" - emlékezett vissza később. "Jürgen Klinsmann kinevezése sokat nyomott a latba. Láttam, hogy a technikás játékosokra akarja építeni a válogatottat és játszani akarja a focit. Ez is motivált a visszatérésben. Úgy gondoltam, hogy olyan játékos lehet belőlem, aki felhívhatja magára Jürgen figyelmét."
A holtszezont és az előszezont a Whitecapsnél töltötte, de ezután történt egy kellemetlen fordulat: A klub szakvezetése úgy döntött, a végső keretszűkítésnél már nem számít rá, azaz nem nevezi a bajnokságra. A csapat nélkül maradt Nguyenre azonnal lecsapott a New England Revolution. Azóta Nguyen 95 meccsen 27 gólt lőtt és 14 gólpasszt osztott ki. A Vancouver Whitecaps szurkolói valószínűleg már bánják a vezetők három évvel ezelőtti döntését. Főleg, ha a ránéznek a rájátszás idei eredménylistájára: A Vancouver már kiesett, a Revs pedig Nguyen vezetésével szárnyal: a Columbus 4-2-es kiütése után fél lábbal a Keleti Konferencia döntőjében érezhetik magukat.
Lee Nguyen tehát valóra váltotta a terveit: az MLS-be visszatérve bizonyított. Most már csak Jürgen Klinsmann hívó szavára vár...
2014 LEGJOBB JENKI JÁTÉKOSAI:
január: CHRIS WONDOLOWSKI
február: TIM HOWARD
március: MICHAEL BRADLEY
április: CLINT DEMPSEY
május: LANDON DONOVAN
június: CLINT DEMPSEY
július: TIM HOWARD
augusztus: GYASI ZARDES
szeptember: LANDON DONOVAN
október: LEE NGUYEN
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.