A Bundesliga Magyarország Facebook-oldala interjút készített velem a Bayern Münchenbe gólpasszal berobbanó amerikai utánpótlás-válogatott Chris Richards-ról. Most az ő oldalukon olvasható rövidített kivonat teljes verzióját olvashatjátok.
BUNDESLIGA MAGYARORSZÁG: A közelmúltban arról lehetett hallani, hogy a Bayern Münchennél hosszú távon középhátvédként számolnak Chris Richards-szal. Ezzel elvileg jóval több posztriválist kapott, így nehezebb lesz a kezdőbe kerülnie. Jobbhátvédként remekelt az utóbbi mérkőzésein, és ott kevesebb vetélytársa lett volna. Mi indokolja szerinted ezt a döntést
JENKIFOCI, KUN TAMÁS: Nem gondolom, hogy pályafutása jelenlegi szakaszában Richardsnak feltétlenül a kezdőcsapatba kerülés a célja egy Bayern-szintű klubnál, inkább a minél több játéklehetőség kiharcolása. Tavaly a tartalékok között alapember volt, majd a nagyoknál a szezon végén kapott egy "jutalommeccset" a Bundesligában, amivel jelezték neki, hogy értékelik a Bayern II-ben nyújtott kimagasló teljesítményét. Idén az a cél, hogy minél több játékpercet kaphasson a bajorok első csapatában a Német Kupában, a Bundesligában és a Bajnokok Ligájában.
Richardsról tudni kell, hogy ő középhátvédként nevelkedett az FC Dallasnál és ezen a poszton szerepelt a legutóbbi U20-as világbajnokságon negyeddöntőig jutó amerikai válogatottban is. Amikor Németországba került, akkor szintén középhátvédként kezdett a harmadosztályt aranyéremmel záró tartalékcsapatban, de ott már kipróbálták jobbhátvédként, sőt, egyszer-kétszer még balhátvédként is. De azért a fentiek ismeretében nem meglepő az a tény, hogy Hansi Flick is elsősorban középhátvédként tartja őt számon.
Ezzel együtt azt már láthattuk, hogy jobbhátvédként is lehet számítani rá a legmagasabb szinten is, ahogy azt bebizonyította a Dortmund elleni Szuperkupa-találkozón, aztán az első kezdőként lejátszott Bundesliga-mérkőzésén is, a Hertha ellen. Játékának megvannak azon erényei, melyek lehetővé teszik a szélső védőként történő szerepeltetését is - gondolok itt a robbanékonyságra, valamint az előrejátékban produkált erényekre, mint a pontos beadások és a magabiztosan megvívott támadó párharcok.
Fontos megjegyezni, hogy a sokoldalúságával nincs egyedül a Bayern védősorában. Gondoljunk csak Alabára, vagy Pavardra akik szintén univerzális játékosok, nem köthetők egyetlen fix pozícióhoz. Az ő példájuk is bizonyítja, hogy a német rekordbajnoknál kedvelik, ha egy labdarúgó több helyen is bevethető.
A Hertha elleni teljesítménye elég meggyőző volt, 2 gólpassz abból egyet nem adtak meg les miatt, jól mozgott a pályán, ott volt a kapu előtt, amikor kellett, de ott volt a védelem tengelyében is folyamatosan. Tudni fogja tartani ezt a szintet?
Richards az előrejátékban halálos veszélyt hordozott. Az elején látható volt tőle némi lámpaláz, de amint ez megszűnt, egyre bátrabban lépett fel a támadásokhoz és sebészi pontosságú beadásokkal szolgálta ki társait. A mérkőzésen produkált összes beadási kísérlete emberhez ment és ahogy Te is említetted, egy asszisztján túl akár még több gólpasszt is jegyezhetett volna a mérkőzésen.
És akkor még a legnagyobb erényét nem is láthattuk ezen a meccsen, ami a fejjátéka. Jobbhátvédként nem nagyon volt lehetősége ezen a téren villogni. De annyit elárulok ezzel kapcsolatban, nem véletlenül adták neki az "Air Richards" becenevet a Bayernnél. Kimagaslóan jó "rugói" vannak, tavaly a Bundesliga 3-ban négy gólt is jegyzett, mind a négyet fejjel.
Szóval bőven vannak benne rejtett tartalékok, melyek kiaknázására azért szüksége is lesz. Mert úgy gondolom, ahhoz, hogy a Bayern első csapatában minél több játéklehetőséget kapjon, nem elég tartani ezt a szintet, hanem túl is kell szárnyalnia az eddig látottakat. Egy újonchoz képest valóban parádés volt a teljesítménye a Hertha ellen, de ez nem jelenti azt, hogy hibátlan futballt láthattunk tőle. Főleg a védőmunkát illetően van még hova fejlődnie: több agresszivitást várok tőle, az egy-egy elleni párharcok levédekezése során agilisabbnak kell lennie. Főleg azért volt meglepő a védekezés terén látott konzervatív, visszafogott játéka a Hertha ellen, mert a harmadosztályú mérkőzéseken inkább az ellenkezője, a proaktív védőfutball és az agresszív stílus jellemezte. Szóval a bátortalanságát valószínűleg a lámpaláz indokolta, mely idővel megszűnik majd.
No és persze a meccsrutin is segíti majd ezen a téren. Egy másfajta reakcióidőt kell elsajátítania a Bundesligában, mint amit a harmadosztályban megszokott. Talán ez volt az egyik oka annak, hogy Flick jobbhátvédként "avatta fel" őt, hiszen a Bayern játékrendszerében ezen a poszton fontosabbnak számít az ösztön és egyéni tehetség által hajtott támadójáték, mint a rutint és taktikai érettséget igénylő védőjáték.
Van rá esély, hogy behívják a felnőtt válogatottba? Ha ez megtörténne Chrisnek mennyi esélye lenne a kezdőbe jutásra?
A koronavírus miatt elég furcsa éve van az az amerikai válogatottnak is, hiszen legutóbb januárban játszott mérkőzést a nemzeti csapat, akkor is a FIFA-versenynaptáron kívül eső dátumon, ami azt jelentette, hogy jórészt az MLS-ben szereplő futballisták kaptak meghívót a mérkőzésre. Rendes, teljes keretösszetartásra legutóbb közel egy éve, 2019 novemberében volt példa. Ez pedig nem könnyítette meg a szövetségi kapitány, Gregg Berhalter dolgát a fiatal tehetségek - mint Giovanni Reyna (Dortmund), Sergino Dest (Barcelona) vagy épp Chris Richards játékrendszerbe integrálásával kapcsolatban.
A legfrissebb - még nem megerősített - hírek szerint az amerikaiak két felkészülési mérkőzést fognak játszani idén novemberben Wales és Ausztrália ellen, mindkettőt európai helyszínen. A koronavírus miatti szigorú szabályok miatt ezeken a meccseken valószínűleg csak az Európában szereplő játékosokra számíthat a szövetségi kapitány. Ez pedig eleve előnyt jelent Richards számára. Ha megvalósul ez a két mérkőzés és ő is egészséges lesz, akkor száz százalékig biztos, hogy ott lesz a neve Berhalter listáján. De jó eséllyel akkor is ott lett volna, ha nem csak európai játékosok kaphatnak behívót. Ezt erősíti meg a jenki szövetségi kapitány nyilatkozata, melyet a német Bildnek adott, amiben a jövő amerikai válogatottjának középhátvédjeként jellemezte a Bayern tehetségét. Egyébként Berhalter ezzel azt is egyértelművé tette, hogy ő is középhátvédként képzeli el Richardsot.
Ezt figyelembe véve Richards fő riválisai a kezdőcsapatáért Aaron Long (New York Red Bulls) és Matt Miazga (Anderlecht, kölcsönben a Chelsea-től) lehetnek a jobboldali középhátvéd posztján. A baloldali középhátvéd pozíció ugyanis egyelőre betonbiztosan John Brooksé, a Wolfsburg 38-szoros, vb-veterán labdarúgójáé. A jelenlegi rendkívül fiatal amerikai válogatottban Brooks szerepe kulcsfontosságú: a rutint képviselheti a maga 27 életévével. Richardsnak tehát Longgal és Miazgával kell megküzdenie a másik középső posztért. Long 28, Miazga pedig 25 éves, így az idő mindenképp a Bayern tehetségének dolgozik, ahogy a jelenlegi vírushelyzetben az európai állomáshely is. Úgy vélem, Chris Richards mostantól állandó kerettag lesz az amerikai válogatottban, ahol idővel stabil kezdőként láthatjuk majd viszont.
Nem kétséges, hogy vezető alakja lehet annak az ígéretes jövőbeni amerikai válogatottnak, melyben olyan fiatal sztárokat láthatunk majd viszont, mint Christian Pulisic (Chelsea, 22 éves), Sergino Dest (Barcelona, 19 éves), Giovanni Reyna (Dortmund, 17 éves), Weston McKennie (Juventus, 22 éves), vagy Tyler Adams (Leipzig, 21 éves).
Még 3 év van a szerződéséből a Bayern München csapatánál, a bajorok oda szoktak figyelni a fiatal tehetségeikre és folyamatosan újítják a szerződésüket, Chris-szel valószínűleg 2021 de legkésőbb 2022-ben leülnek egy asztalhoz, van rá esély arra hogy ezt meghosszabbítja?
Ez jelenleg a legvalószínűbb forgatókönyv. Richards számára jó példa lehet Alphonso Davies karrierje, akit szintén egy MLS-akadémiáról halászott el a Bayern München, majd nagyon fiatalon bizalmat szavaztak neki. Míg Davies a Vancouver Whitecaps, úgy Richards az FC Dallas saját nevelésű futballistája volt, mielőtt Németországba kerültek. Davies esete is azt mutatja, hogy a Bayern München ma egy olyan klub, amely odafigyel az észak-amerikai piacra és maximálisan bízik az ottani tehetségekben. Nem véletlenül kötöttek együttműködési megállapodást a Richardsot is kinevelő FC Dallas-szal. Mindez tehát megnyugtató lehet az amerikai fiatal számára.
De azt sem szabad elfelejteni, hogy Richards már tavaly is bőven kapott pozitív visszajelzéseket a klubjától, elég csak arra gondolni, hogy a szezon végén Bundesliga-debütálással jutalmazták. Idén pedig eddig állandó szereplőnek számít a felnőtteknél. A Bayern tehát igazolta számára, hogy szoros kontroll alatt tartják a fejlődését, nem "engedik el a kezét", nem fog elkallódni.
Összességében te mit gondolsz róla, melyek az erényei és milyen jövő vár rá?
Richardsról először 2018-ban írtam a Jenkifocin, amikor az FC Dallas és a Bayern München frissen megkötött együttműködési megállapodása nyomán a Dallas saját nevelésű játékosa Münchenbe utazott egy 10 napos tapasztalatszerzésre, melyből gyorsan próbajáték, a próbajátékból pedig hipp-hopp kölcsönszerződés, majd annak lejártakor végleges kontratus lett. Az, hogy akkoriban a Bayern utánpótlás-edzői ilyen villámtempóban csaptak le rá, nagyjából képet ad nekünk arról, milyen kaliberű tehetséggel van dolgunk. De érdemes felidézni az akkori U20-as szövetségi kapitány, a korábbi 81-szeres amerikai válogatott, háromszoros vb-résztvevő Tab Ramos szavait, aki azt mondta, hogy Richards a generációjának legnagyobb amerikai tehetségei közé tartozik, számára a csillagos ég a határ.
Én először a 2019-es U20-as világbajnokságon láttam őt játszani, ahol gyorsan igazolta Ramos szavait. A jenkik egyik legjobbja volt a negyeddöntőben véget érő nagy menetelés során. Többek között kimagasló teljesítményt nyújtott a torna favoritjának számító Franciaország elleni nyolcaddöntőben, melyet 3-2-re nyertek meg az amerikaiak. De az egész VB-n magabiztosságot sugárzott a védelem vezéreként, remekül kihasználva parádés fizikai adottságait, kimért és pontos passzjátékkal pedig nyugalmat sugárzott.
Ami azóta történt, nem cáfolt rá Tab Ramos kalkulációjára: Richards valóban képes lehet arra, hogy korábban elérhetetlen határokat hódítson meg. Egy ilyen mérföldkövet máris elért: ő lett a Bayern München első olyan amerikai játékosa, aki kezdőként kapott lehetőséget a Bundesligában (2009-ben Landon Donovan kölcsönben 9 meccset játszott a bajoroknál, de mindegyiket csereként).
Richards kortársaihoz képest rendkívül érett futballista, vérprofi mentalitása segítheti abban, hogy meredeken induló pályaíve a későbbiekben sem törjön meg. A fő érdemei közé a fentebb már taglalt sokoldalúságát sorolnám, illetve azt, hogy fizikálisan már most kész a topfutballra. Emellett remekül olvassa a játékot és higgadtság jellemzi a kockázatos döntési helyzetekben. Az amerikai utánpótlás-válogatottakban és a Bayern tartalékcsapatában egyértelműen vezér-karakter volt, ha megfelelő rutint szerez a Bundesligában, akkor a topfutball szintjén is magabiztosságot fog sugározni. Ebben nagy segítségére lehet, hogy olyan természetes technikai adottságokkal rendelkezik, mint kiváló labdakezelés, pontos passzjáték (ez a beadásokra is vonatkozik), valamint döbbenetes légi hatékonyság.
Chris Richardsot annak idején mindössze másfél millió dollárért vette meg a Bayern a Dallastól. Egy pillanatnyi kétség se legyen senkiben, ahogy Davies esetében is, most is hatalmas üzletet kötött...
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.