Az OTP Bank Liga legjobbjának választották és az év gólját is ő szerezte a magyar élvonalban. Most pedig élete egyik legnagyobb kalandjába vág bele, légiósnak áll és felfedezi Amerikát a Budapest Honvéd saját nevelésű játékosa, aki a tengerentúlon is szeretne közönségkedvenccé válni. Interjú Gazdag Dániellel, a Philadelphia Union magyar válogatott középpályásával.
- Mikor merült fel benned először, hogy szívesen játszanál az MLS-ben, mi vonzott ebben a bajnokságban?
- Már akkor megtetszett nekem az MLS, amikor még nem is volt lehetőségem, hogy ide igazoljak. Amikor egy-egy sztárjátékos a tengerentúlra szerződött, arra mindig felkaptam a fejem és igyekeztem nézni a meccseket is. Tetszett, hogy mivel ebben a bajnokságban nincs kiesés, ezért szinte minden csapat felvállalja a nyílt támadójátékot. Ezáltal élvezetesek, szórkoztatóak a mérkőzések. Ez egyértelműen vonzó volt számomra, mert Magyarországon ez a fajta őszinte támadófutball ritkaságnak számít.
- Mióta állsz kapcsolatban a Philadelphiával, miként jött a lehetőség, hogy a klubhoz szerződj?
- A tél vége felé halottam először az érdeklődésükről. Már régebb óta figyeltek és aztán az idei szezonban a Honvéddal is felvették a kapcsolatot.
- Arról már beszéltél, hogy mi tetszett az MLS-ben, de mi vonzott leginkább a Philadelphia Unionban, aminek hatására igent mondtál nekik?
- Tetszett a stadion és az egész infrastruktúra, ami a csapatot körülveszi. Láttam, milyen komoly szakmai munka folyik itt. Nem véletlen, hogy az elmúlt szezonban két saját nevelésű játékost is értékesítettek Európába, ráadásul nem kis pénzért. Emellett tavaly megnyerték az MLS alapszakaszát, így egy sikeres, komoly célokért küzdő klubról beszélünk.
- Ernst Tanner philadelphiai klubigazgató korábban a Salzburg akadémiáját irányította, Szoboszlai Dominik is az ő vezetése mellett fejlődött. Dominik nemrég Lipcsébe igazolt, Salzburgban pedig épp a Philadelphiából igazolták a helyére Brenden Aaronsont. Mindez mutatja, hogy a Philly-nek milyen jó kapcsolatai vannak Európában. Mennyire volt ez nálad fontos szempont a döntésedben?
- Ernst egy nagyon elismert szakember, akivel sokat beszélgettem a tárgyalások folyamán és természetesen azóta is. Nem csak Salzburgban, hanem Németországban is jó kapcsolatokkal rendelkezik, ami természetesen számomra is hasznos lehet a jövőben. Ő is jelezte nekem, hogy ha sikerül olyan teljesítményt nyújtanom, ők is nyitottak arra, hogy a későbbiekben innen tovább lépve egy még magasabb szintre léphessek. A klub látja abban a lehetőséget, hogy később akár még több pénzért tudnak engem értékesíteni, mint amennyiért leigazoltak.
Az MLS ilyen szempontból egy nagyon jó bajnokság. Az európai topligák klubjainak szemében ez egy jóval magasabban jegyzett liga, mint a magyar élvonal. Sokkal több játékosmegfigyelő nézi az itteni meccseket. Ezért ha itt ki tud valaki emelkedni, akkor lesznek lehetőségei, erre a közelmúltban már több példát is láthattunk.
- Beszéltél már Jim Curtin vezőedzővel vagy Ernst Tannerrel arról, hogy milyen szerepkörben és milyen játékrendszerben képzelnek el téged, hol a helyed a csapatban és mit várnak tőled?
- A csapat 4-4-2-es rombusz alakzatban játszik, ahol én a klasszikus 8-as és 10-es pozícióban tudom a legjobb teljesítményt nyújtani. De univerzális játékosnak tartom magam, ha másutt lesz szükség rám, másutt is bevethető vagyok. Idén Magyarországon csatárként is szerepeltem, szóval ahol az edző számít rám, ott igyekszem a maximumot nyújtani.
- Honvédos csapattrásad, Baráth Botond szerepelt már az MLS-ben. Az alapján, amit ő mondott neked, mit gondolsz, mi jelenti majd a legnagyobb kihívást számodra ebben a bajnokságban?
- Sokat beszéltem vele az amerikai időszakáról. Elmondta, hogy ez a liga nagyon fizikális és hogy dinamikus, gyors játékosok vannak. Gyorsabban kell gondolkodni, mint a magyar bajnokságban, gyorsabban kell lereagálni a játékszituációkat. Emellett Boci beszélt még a sok utazásról, amit meg kell majd szokni, de ez azért nem leküzdhetetlen akadály.
- Mit adhat neked az MLS, miben fejlődhetsz itt majd a leginkább?
- A csapatom a "gegenpressing" játékrendszert alkalmazza. Ezt kipróbáltuk a szezon elején a Honvéddal Bódog Tamás irányítása mellett, így nem lesz teljesen új, de azért bele kell tanulnom és bele kell szoknom, hogy ebben a taktikai rendszerben mindenkinek egyszerre kell támadnia és védekeznie. Ez szakmailag nagyon hasznos lehet számomra.
- Van olyan játékos jelenleg az MLS-ben, akinek különösen nagyra tartod a játékát, vagy akivel várod már, hogy szembe kerülj?
- Nani, Pato, Higuaín, Matuidi...sorolhatnám a sztárjátékosokat. Tényleg nagyon hasznos, ha valaki ilyen kvalitású futballisták ellen játszhat, de én leginkább azt várom, hogy a honfitársaimmal, Sallóival (Sporting KC, a szerk.) és Schönnel (FC Dallas) mérkőzhessek meg. Ez azért is egy várva várt alkalom, mert az alapszakaszban idén nem lesz egymás elleni meccsünk, ezért ha találkozunk, az csak a rájátszásban történhet meg. Ez pedig azt jelentené, hogy csapataink jól szerepeltek a szezon során.
- A philadelphiai szurkolók minden bizonnyal a Salzburgba igazoló, saját nevelésű Aaronson utódját látják benned, aki egy gólszerző és gólpasszokat osztó középpályás volt. Nem okoz plusz nehézséget, hogy egy közönségkedvenc helyébe kell lépned?
- Ez inkább egy dopping számomra jó dolognak élem meg, hogy eleve elvárásokat támasztanak velem szemben. Ez egy nagyon jó pluszmotiváció. Aaronsont többször is láttam játszani, nagyon nagy tehetség, nem véletlenül került Salzburgba. Bízom benne, hogy én is tudok hasonlóan sokat adni a csapatnak és idővel én is közönségkedvenccé válok majd.
- Bekerültél Marco Rossi bő EB-keretébe, ami egy fantasztikus eredmény, de klubszempontból akár nehézséget is okozhat. Mennyire hátráltathat a beilleszkedésben az, hogy alig érkezel meg Philadelphiába, szinte máris fordulsz vissza a válogatott edzőtáborába?
- Nem tagadom, nagyon "elfoglalt" leszek a következő pár hétben, de ez nem fog nehézséget okozni, mert erre készültem. A klubom is tudta, mire számíthat, tudtuk, hogy valószínűleg helyet kapok az EB-keretben. Számomra akkor kezdődik majd igazán az amerikai szezon, amikor visszatérek az Európa-bajnokságról.
- Mivel győzheted meg Marco Rossit, hogy ott a helyed a végleges 26 fős EB-keretben?
- Először is, remélem, hogy az egész keretet elkerülik a sérülések és a szövetségi kapitánynak nem ez alapján kell majd meghoznia a döntését. Azt gondolom, hogy a szezon folyamán nyújtott teljesítmény alapján Rossinak már elég konkrét elképzelései vannak a végleges keretet illetően. Az edzőtábort nem lehet ellazsálni, én is a maximumot fogom nyújtani, de nem minden ott fog eldőlni.
- Az EB-n pokolian nehéz csoportba kerültünk, milyen várakozással tekintesz a torna elé, milyen célokat tűzhet ki a válogatott?
- Ki kell élvezni, hogy ilyen csapatok ellen játszhatunk. Nem gyakran fordul elő, hogy ilyen rövid idő alatt, három ilyen szintű csapat ellen is pályára léphet a magyar válogatott. Ez szakmailag egy kiváló lehetőség, ha valaki ezeken a meccseken jól teljesít, az a későbbiekben egy nagyon jó ajánlólevél lehet számára.
- Amennyiben helyet kapsz a végleges keretben, akkor a nyár közepén térhetsz vissza Philadephiába, ahol az MLS-szezon mellett a CONCACAF Bajnokok Ligájában is helyt kell majd állnod. Bírni fogod ezt a pokolian sűrű versenynaptárat?
- Remélem, hogy decemberig tart majd a szezonom, mert ez azt jelentené, hogy a végsőkig harcban leszünk a bajnoki címért. Ez valóban egy nagy kihívás lesz, hiszen nem lesz számomra nyári szünet, ez egy újdonság a karrieremben. De pont az ilyen kihívások miatt vágtam bele a légióséletbe. Próbálok majd úgy edzeni, hogy jó legyen a formaidőzítésem és decemberig képes legyek a legmagasabb szitnen teljesíteni, lehetőleg sérülésmentesen.
- Apropó CONCACAF BL: mit jelentene számodra, ha sikerülne Bajnokok Ligáját nyerned, még ha nem is Európában?
- Óriási dolog lenne. Nem csak nekem, hanem az egész klub számára, hiszen egy történelmi eredményt érhetnénk el. Eddig a Philadelphia összes meccsét megnéztem a Bajnokok Ligájában, szerintem nagyon meggyőző teljesítményt nyújtott az együttes. Persze a java még csak most jön (az elődöntőben a mexikói Club América ellen játszik majd Gazdag csapata, a szerk.).
- Milyen egyéni és csapat szintű célokat tűztél ki magad elé az idei szezonra?
- Jim Curtin edzővel azt beszéltük, hogy csapatszinten a minimális cél egy trófea begyűjtése. Tavaly ez összejött a Philly-nek az alapszakasz-győzelemért járó Supporters' Shileddel. Idén sem lettek kisebbek az ambíciók. Magam részéről szeretnék ehhez a lehető legjobb játékkal hozzájárulni, de a konkrét statisztikai mutatókat nem tűztem ki magam elé. Nem akarok egy bizonyos számszerű célt elérve hátradőlni, hanem újabb és újabb sikereket elérni.
- A magyar válogatott szurkolóiban sokszor az a kép él, hogy aki Amerikába igazol, az nem tud hazajönni a nemzeti csapat meccseire a nagy utazási távolság miatt. Benned van bármi kétség azt illetően, hogy helyt tudsz állni majd mindkét színtéren?
- Egy szemernyi sem. Ha Rossi behív a jövőben én mindig itt leszek és szívesen jövök majd. Az időeltolódás újdonság lesz, de Baráth Botond és Németh Krisztián is igazolta már, hogy ez nem egy leküzdhetetlen akadály. Ráadásul más játékosok is vannak az MLS-ben, akik visszajönnek Európába a válogatottjukhoz.
- Amikor nem lesz válogatott mérkőzés, akkor milyen programokat terveztek a családdal Amerikában?
- Azt hosszan sorolhatnám, mert nagyon örül mindenki, hogy Amerikába kerülünk. Szeretnénk feltérképezni a várost, majd később az országot is. Örülünk, hogy Philadelphiában mindenféle major liga megtalálható, így tudunk majd menni NBA- és NFL-meccsekre is. Ez biztosan nagyon nagy élmény lesz.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.