Pontosan egy hét múlva kezdődik az észak-amerikai labdarúgó bajnokság, az MLS legújabb szezonja. Felvezetésként bemutatom a bajnokság legnagyobb sztárjait. A következőkben az egykori római gladiátorral, az amerikai válogatott Michael Bradley-vel fogok foglalkozni, aki idén a Toronto FC szurkolóit fogja boldogítani.
Hatalmas szenzáció volt januárban, amikor Michael Bradley mindössze 26 évesen úgy döntött, visszatér az MLS-be. Bradley az amerikai válogatott kulcsjátékosa, több szakértő szerint is a nemzeti csapat legfontosabb labdarúgója. A tar középpályás Amerikába történő visszaigazolását megelőzően 7 esztendőn át focizott Európában. Az esztendők során megjárt több neves bajnokságot is. Bradley Amerikában a New York/New Jersey MetroStarsban (későbbi Red Bulls) kezdte karrierjét, majd 2006-ban Európába szerződött, a Heerenveenhez.
Amikor magára húzta a hollandok mezét, ő volt minden idők legfiatalabb MLS-játékosa, akit külföldre adtak el. A kék-fehéreknél rendkívül sikeres időszakot töltött: a visszavonulóban lévő holland válogaott ász, Paul Bosvelt helyére igazolták, ő pedig totálisan betöltötte az űrt. A 2007-2008-as szezonban például 16 bajnoki találatot jegyzett, összesen pedig 20 gólt termelt az idényben. Előtte egyetlen amerikai sem lőtt ennyi gólt Európában. 2008-ban Németországba tette át székhelyét, a Mönchengladbach-hoz. Itt már némileg visszavontabb pozíciót foglalt el a pályán, így gólokból is kevesebb lett.
Első találatát a Bayern München ellen szerezte. Végül 76 meccsen összesen 10-szer volt eredményes a poroszok színeiben. Ám a kevés gól dacára alapjátékos lett a csapatban, kihagyhatatlan kezdővé avanzsált az évek során. Egy rövid angliai kölcsönjáték után aztán Bradley célba vette álmai bajnokságát, a Serie A-t.
A kopasz amerikai középpályás gyermekkorában hihetetlenül rajongott az AC Milanért. 2011-ben pedig végre ugyanabban a bajnokságban szerepelhetett, mint a piros-fekete szuperklub. A Chievo szerződtette 2011 augusztusában. A repülő szamaraknál magasan szárnyalt: a kezdetektől kulcsjátékos volt, ő végezte el a szögleteket és a szabadrúgások nagy részét is. Hajszálpontos passzai és higgadt játéka miatt a Chievo drukkerei úgy nevezték őt, hogy "A Generális". Ez a becenév azóta is rajta ragadt.
Ezután következtek a római évek. Michael Bradley-t ugyanis szerződtette a hatalmas tradíciókkal bíró AS Roma. Az amerikai középpályás első szezonjában kezdőként szerepelt a farkasoknál. Ez egy elég hektikus esztendő volt a Roma számára. Hatodik helyen zárták a bajnokságot, rengeteg gólt szerezve, de borzasztóan sokat kapva. Az esztendő szomorú véget ért ráadásul, hiszen a Bradley-ék vereséget szenvedtek a Coppa Italia döntőjében a városi rivális Laziótól.
A második esztendő aztán jobban sikerült, ennek a fő letéteményese pedig az új edző, Rudi Garcia. A francia szakember új stílust alakított ki, mely rendkívüli eredményességgel párosult. Már nyáron látni lehetett, hogy nagy dolgokra hivatott ez a csapat: felkészülési mérkőzésen játszi könnyedséggel intézték el 3-1-re az MLS All Star-csapatát. A szezon kezdetén pedig óriási menetelésbe kezdett a Roma: 10 fordulón át 100 százalékosak voltak , az első vereségükre pedig a 18. fordulóig kellett várni. Akkor a Juventus megálljt parancsolt nekik és így a tabellán is jelentős előnyre tett szert. A Roma jelenlegi ezüstérmes pozíciójában természetesen megvolt a szerepe Michael Bradley-nek is. Noha idén már nem volt állandó kezdő a Romában, de Garcia kedvelte őt: általában ő volt az első csere, akit bevetett, ha a középpályán megsérült valaki, a következő meccsen biztosan Bradley kezdett. Ez a szimpátia azonban nem volt alaptalan: Bradley utolsó félévében rendkívül érett játékot mutatott be: passzpontosság terén a Serie A legjobbjai közé tartozott, átlagos passzpontossági mutatója 92 százalék volt, ami félelmetesen magas szám.
Erre a pontosságra szüksége lesz a Toronto FC-ben is a 82-szeres válogatott játékosnak. Noha a kanadai klub ezen a télen megszerezte Jermain Defoe-t, Julió Césárt, a brazil bajnokság gólvágóját Gilbertót és a kanadai ikont, Dwayne De Rosariót, mégsem mondhatók bajnokesélyesnek. A Toronto ugyanis évek óta szenved az MLS-ben, általában a sereghajtók közé tartoznak. Most Bradley-éken múlik, hogy megfordul-e ez a tendencia, megtérül-e az a befektetés, melyet a Toronto tulajdonosai finanszíroztak. Bradley például hihetetlen gázsit zsebel be, 6,5 millió dollárt keres majd évente, ami nagyjából 5-szöröse a római fizetésének. Ahogy mondani szokták: a pénzért meg kell dolgozni. Nos, a munka napokon belül kezdődik!
Nevezd Bradley-t az álomcsapatodba! Vegyél részt az MLS Fantasy Manager játékban, a Jenkifoci házibajnokságában! Küzdj az MLS hazai rajongói ellen és legyen Tiéd a végső diadal! A részletekért KATTINTS IDE!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.