A jeles nap pontosan száz évvel ezelőtt esett meg: 1913. április 5-én alakult meg az Amerikai Labdarúgó Szövetség, akkori angol nevén a "United States of America Football Association". Az "alapító atyák" New Yorkban, a Vesley és a Barclay utca sarkán álló Astor Hotelben írták alá az alapító okiratot. Ezzel pedig hivatalosan is kezdetét vette az amerikai labdarúgás története.
Korábban két szervezet is megpróbálta már összefogni a sportágat az Egyesült Államokban. Ám az 1884-ben alakult American Football Assosiation és az 1911-ben alakult American Amateur Football Assisation is csődöt mondott. Ebből kifolyólag az 1913. április 5-i a dátumot tartják az amerikai labdarúgás születésnapjának.
A jenkiket 1914-én fogadta teljes jogú tagjává a FIFA, a spanyolok szervezetével együtt. Az amerikaiak később két alkalommal is megváltoztatták a szövetség nevét. 1945-től United States Soccer Football Association elnevezésre váltottak, majd 1974-től teljesen elhagyták a "football" szót és megszületett a ma ismert név: a US Soccer.
Az amerikai férfi válogatott már az első, 1930-as világbajnokságon részt vett, ahol rögtön az elődöntőig jutottak. Összesen 9 vb-n jelentek meg, ezalatt érmet nem nyertek, de számos olyan eredményt elértek, amire a világ felkapta a fejét. 1950-ben például a jórészt amatőrökből álló jenki csapat 1-0-ra legyőzte a világsztárokat felvonultató angolokat.
De említhetném a 2002-es tornát is, amikor a negyeddöntőig menetelő Donovanék legyőzték a Portugálokat és Mexikót, utána pedig csak egy góllal kaptak ki a döntőig jutó németektől. A női válogatott még fényesebb múlttal rendelkezik: ők kétszer nyertek világbajokságot, egyszer lettek ezüstérmesek, háromszor pedig bronzérmesek. Emelett pedig ötszörös olimpiai bajnokok.
Az amerikaiak klubszinten is veresenyképes bajnokságokat hoztak létre. Az NASL-ben, később pedig az MLS-ben olyan sztárok játszottak, mint Franz Beckenbauer, Pelé, Johan Cruyff, David Beckham, Thierry Henry, vagy éppen Alessandro Nesta.
A jenki labdarúgás jelenleg egyik dicsőséges korszakát éli. A férfi válogatottban olyan nemzetközileg is ismert sztárok szerpeelnek, mint Clint Dempsey, Landon Donovan, Tim Howard, vagy éppen Michael Bardley. A női csapat pedig a Földgolyó legerősebb együttese. Az amerikaiak bajnoksága, a Major League Soccer évről-évre fejlődik, nézőszámot tekintve már a hetedik legjobb a világon.
Mindez azt jelenti, hogy 100 évvel ezelőtt helyes döntést hozott az a néhány merész ember, aki úgy gondolta, hogy két megbukott kísérletet követően érdemes harmadszor is nekifutni a labdarúgás amerikai meghonosításának. Az Astor Hotelben megejtett aláírási ceremóniával egy fantasztikus történet vette kezdetét, melynek legdicsőbb pillanatai csak most következnek...
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.