"Húsz év múlva, amikor MLS történetét elemezzük, még mindig David Beckhamről fogunk beszélni. Mint arról a valakiről, aki segített minket egy következő szintre élépni." - mondta az MLS Nagydöntője után Bruce Arena, a Los Angeles Galaxy vezetőedzője. "Fenomenális volt a hatása. Mind a pályán, mind azon kívül." - jelentette ki a szakember.
Az angol középpályás 2007-ben szerződött a Galaxy-ba. Akkor a liga csak 13 csapatot számlált. Ma már 19-en vannak. A meccsek átlagos nézőszáma érkezésekor 15504 fő volt, ma már 18807 fő, amivel a világ hetedik legnézettebb bajnoksága az MLS, megelőzve többek között a holland, az orosz, vagy éppen a francia pontvadászatot. Hat új, kifejezetten labdarúgásra optimalizált stadion épült Amerikában. Egy friss felmérés pedig kimutatta: a 12-24 évesek között az labdarugás a második legnépszerűbb sport.
Persze ez nem mind kizárólag Beckham érdeme, de az tagadhatatlan, hogy amerikai szereplése hatalmas médiaérdeklődést irányított erre a fiatal bajnokságra, befektetők jelentek meg, gátak szakadtak át és korlátok dőltek le. A "kiemelt játékos" (designated player)-szabály bevezetésével például olyan sztárok érkeztek az MLS-be, mint Thierry Henry, Torsten Frings, Alessnadro Nesta, Marco Di Vaio, Arne Friedrich, Rafa Marquez, Tim Cahill, vagy éppen Robbie Keane.
Utóbbi például így értékelte Beckham "jenki pályafutását":
"Fantasztikus volt a bajnokság számára, hogy itt játszott. Feltette az MLS-t a térképre és elérte, hogy ismert játékosok jöjjenek ide, mint jómagam. Hiszen a bajnokság rendkívül lendületes ütemben fejlődött. Ebben kulcsszerepe volt Davidnek." - fogalmazott Robbie Keane.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.