Az amerikai labdarúgás történetének egyik kiemelkedően fontos átigazolása ma megvalósult: A 87-szeres válogatott Clint Dempsey hosszas huzavonát követően a Tottenham Hotspur csapatába igazolt. A Spurs az utolsó pillanatban csapott le a jenki játékosra, akit a Liverpool orra elől happoltak el. Dempsey három éves szerződést írt alá, a vételára a hírek szerint nagyjából 6 millió font volt.
A Tottenham tavaly negyedik helyen végzett a Premier League-ben, csak a Chelsea BL-győzelme miatt nem indulhattak a Bajnokok Ligájában. Jó helyre kerül tehát az amerikai játékos, ráadásul ismét egy csapatban játszhat volt Fulhames csapattársával, a szintén ide igazoló Moussa Dembélével. Dempsey tavaly 23 gólt szerzett és 6 gólpasszt adott a Fulhamben az összes versenysorozatot beleszámítva. Karrierje során 225 meccset játszott a londoni csapatban és 60 gólt lőtt. Tavaly és tavalyelőtt is az év játékosának választották a Fulhamnél. A 2011-12-es szezon után a brit sportújságírók az egész Premier League 4. legjobb játékosának szavazták meg.
DEUCE: EGY JENKI ÉLETRAJZA
Dempsey (becenevén Deuce) a texasi Nacadochesben született. Szerény körülmények között, egy lakókocsiparkban nevelték fel szülei. Kiskölyökként sokat focizott mexikói bevándorló srácokkal és Diego Maradona játéka volt számára az etalon. Egy alkalommal a fivérét, Ryant kísérte el egy próbajátékra, amikor az éles szemű edző felfigyelt rá, a partvonal mellett dekázgató kissrácra. Hamar kitűnt kortársai közül, de sajnos egy idő után fel kellett hagynia a focival. A szülei nem tudták egyszerre finanszírozni az ő tréningjeit és a nővére, Jennifer teniszóráit. Jennifer javára döntöttek. A labdarúgásba visszavezető utat egy szörnyű tragédia nyitotta meg Clint számára. A nővére 16 évesen tragikus hirtelenséggel elhunyt, végzetes agyi aneurizma miatt. Dempsey édesanyja később úgy nyilatkozott, fia nagyon csencesen, magában dolgozta fel a szörnyű eseményt. Hozzátette, Clint ettől a pillanattól kezdve más játékossá vált. Sokkal több tűz és eltökéltség jellemezte. Életének erről az időszakáról szól az ESPN portréfilmje:
A testvére elvesztése után felszínre kerülő eltökéltség egészen a New England Revolution csapatáig repítette Deuce-t. Az MLS-ben szereplő gárda 2004-ben, 21 évesen igazolta le. Első szezonjában 24 meccsen 7 gólt szerzett és rögtön az év játékosának választották. Csapatával 2005-ben megnyerte az alapszakaszt, majd két alkalommal is (2005 és 2006) a döntőben bukták el az MLS Kupát. Dempsey ezt követően, 2007-ben igazolt Angliába, a Fulham csapatához, 4 millió dolláros vételárért. Soha azelőtt nem fizettek ekkora összeget MLS-játékosért. Deuce első angliai évében csak 10 meccsen játszott, de közben a válogatottban brillírozott. Többek között Concacaf Arany-Kupát nyert a csapattal. Ennek köszönhetően az amerikai labdarúgó szövetség és a sportújságírók is az év játékosának választották.
A második Premier League-szezonjától kezdve már kirobbanthatatlan volt a Fulhamből. A gólokat is elkezdte termelni. Időközben pedig a válogatottal is elért egy nagy sikert, 2009-ben bejutottak a Konföderációs Kupa döntőjébe, ahol azonban Dempsey és Donovan góljai is kevésnek bizonyultak a brazilok legyőzéséhez.
De legemlékezetesebb éve mégsem ez, hanem 2010-volt, amikor a Fulhammel az Európa-liga fináléjáig meneteltek, a válogatottal pedig a világbajnokságon szerepelhetett. Az Európa-ligában a Juventus ellen szerzett egy varázslatos gólt, amit az Európa-liga történetének egyik legszebb találataként tartanak számon:
A vb-n Anglia ellen volt egy emlékezetes gólja, aminek köszönhetően döntetlent értek el a jenkik, később pedig a csoportjukat is megnyerték. A kieséses szakaszban aztán Ghána ellen búcsúztak, de Dempsey Angliának lőtt gólja íy is mérföldkő volt: Brian McBride mellett az egyetlen amerikai játékos lett, aki két világbajnokságon is gólt szerzett.
Ezután következett a 2010-11-es szezon, ami Dempsey számára az addigi legeredményesebb év volt klubcsapatában: 13 góllal terhelte az ellenfelek hálóját. Sokan azt gondolták, ez lehet a csúcs számára. Hiszen támadó középpályásként, néha pedig árnyékékként szerepelve ennyi találat elismerésre méltó. De aztán jött a 2011-12-es évad és az elsöprő siker: összesen 46 bajnoki- és kupameccsen szerepelve 23 gólt szerzett és 6 gólpasszt adott. Lőtt két mesterhármast, szerzett gólt fejjel, lábbal, tizenegyesből és távoli szabadrúgásból is. A szezon során összesen öt poszton vetették be, ezek közül mindegyik pozicióban termelékeny volt. Betalált csatárként, középső támadó középpályásként, baloldali támadó középpályásként, középső középpályásként és jobb oldali középpályásként is.
Ráadásul a brit sportújságírók a szezon 4. legjobb játékosának választották. Ahogy az amerikai szaksajtó és a nemzeti sportszövetség is őt szavazta meg 2011 legjobbjának, ahogy a Jenkifocin is ő lett a tavalyi esztendő elsőszámú játékosa. A válogatottban 2011-ben 14 meccsen 5 gólt lőtt, idén pedig 4 mérkőzésen 4 találatnál jár. Ő lőtte például azt a gólt, amivel a jenkik idegenben verték meg Olaszország nemzeti csapatát. Először a futballtörténelem során.
Clint rendkívül szerényen viseli a sikert. Amikor az egyik meccs után a Sky Sports riportere azt kérdezte tőle, hogy minek tulajdonítja idei sikerességét, Clint a rá jellemző szerénységgel arról kezdett beszélni, hogy talán szerencsésebb az idén mint tavaly. Ekkor azonban csapattársa, a rutinos Danny Murphy közbevágott és a következőket mondta: "Ez nem szerencse, ez a siker Clint munkamoráljának köszönhető. Életemben még nem edzettem olyasvalakivel, mint ez a fickó. És ezt komolyan mondom. Hihetetlen amit nyújt. Minden edzésen és minden meccsen kőkeményen dolgozik, folyamatosan fejlődni akar. Ezért lő ennyi gólt" A sok dicsérettől talán kicsit zavarba jött az amerikai játékos, mert gyorsan bedobott egy poént. "Adok neked egy kis pénzt az interjú után" - mondta nevetve Murphy-nek.
DEMPSEY ÁTIGAZOLÁSI SAGÁJA
Nos, idén sok klub adott volna "nem kis pénzt" Dempsey-ért. Hallani lehetett a az Arsenal, a Schalke, a Roma, a Liverpool, valamint a Tottenham érdeklődéséről is. Dempsey augusztusban közölte távozási szándékát edzőjével és a Fulham vezetőivel. Elmondta, Bajnokok Ligája-szintű csapathoz szeretne igazolni. Ezután nem számoltak vele a Fulhamnél, a Premier League-meccseken sem vetették be. A Fulham menedzsere, Martin Jol először azzal vádolta, hogy megtagadta a pályára lépést, később ezt visszavonta: "Talán kissé durva volt azt mondani, hogy Clint már nem akar a klubért játszani. De az igaz, hogy tovább akar lépni." - fogalmazott. Ezután a Fulham feljelentette a Liverpool edzőjét, amiért szerintük szabálytalanul környékezték meg a jenki játékost.
A Fulham Norwich elleni szezonnyitó mérkőzésén egyébként a szurkolók is kikezdték az egykori kedvencüket, akit kétszer is az év játékosának választottak. Az ötödik londoni gól után a következő rigmust kiabálták: "Nézed ezt, Clint Dempsey?" Martin Jol ekkor azt mondta, a jenki játékos nem érdemli meg ezt a viselkedést a drukkerek részéről, bármi is legyen a mostani ügy vége: "Nem akarom még egyszer azt hallani, hogy a szurkolók őt szidják, mert elképesztően sokat tett a klubért. Tavaly az egész bajnokság legproduktívabb középpályása volt." - fogalmazott a menedzser. Az átigazolási időszak utolsó napján aztán felgyorsultak az események. Először az Aston Villa tett rá konkrét ajánlatot, amit klubja elfogadott. Dempsey azonban kerek perec kijelentette: köszöni az érdeklődést, de továbbra is BL-szintű csapatba vágyik. Sokáig úgy tűnt, ez az egyesület a Liverpool lesz, de a Mersey-parti gárda nem volt hajlandó megfizetni a vételárát, csak jóval kisebb összeget ajánlott a Fulhamnek (7 millió font helyett csak 4,5 milliót). Végül a Tottenham lépett és az átigazolási időszak utolsó óráiban leigazolták minden idők egyik legjobb amerikai játékosát.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.