Bethlehem a kereszténység szent helye, úgy tartják, itt született meg Jézus. A Pennsylvaniában található Bethlehem pedig az amerikai labdarúgás egyik legfontosabb városa, mondhatni szent helye. 1907 és 1930 között itt működött ugyanis éven át az ország egyik legsikeresebb focicsapata, a Bethlehem FC (BFC), későbbi nevén Bethlehem Steel FC.
"Az amerikai labdarúgás virágzása nem Pelével, vagy Beckhammel kezdődött. Az amerikai labdarúgás virágzása a Bethlehem FC-vel kezdődött." - mondta Daniel Paul Morrison, pennsylvaniai sporttörténész az NBC Sports csatorna MLS Insider című műsorában.
Ennek a klubnak kulcsszerepe volt a sportág amerikai meghonosításában. Ezt jól példázza, hogy 1913-ban ők építették az első labdarúgó-stadiont az Amerikai Egyesült Államokban. Annak idején ez volt az egész közép- és észak-amerikai régió legmodernebb létesítménye. Nem véletlen, hogy a létesítmény mai napig üzemel, jelenleg a helyi egyetemi amerikaifoci-csapat otthona.
A sporttörténészek a Bethelem FC-t tartják az első "igazi amerikai labdarúgócsapatnak". Ez volt ugyanis az első olyan klub, melynek játékosai nem egyetlen bevándorló kisközösségéből kerültek ki, nem egyetlen nemzetiséget reprezentáltak. Ők AMERIKAINAK vallották magukat. És természetesen mind amatőrök voltak. Legtöbben a helyi acélműben dolgoztak, a Bethelehem Steel Company-ben. A cég 1914-től tulajdonosként működtette a klubot. Az első világháborús hadiipari megrendeléseknek köszönhetően a Bethlehem Steel volt az egész világ egyik legnagyobb, legtőkeerősebb vállalata.
A '10-es évektől kezdve a BFC egyeduralkodó lett az amerikai labdarúgásban. Összesen kilenc nemzeti bajnoki címet szereztek. A máig működő US Open-kupában pedig ötször diadalmaskodtak, ezzel holtversenyben ők a sorozat 100 éves történetének legeredményesebb csapata.
A BFC játékosai közül 15-en tagjai az Amerikai Labdarúgás Hírességeinek Csarnokának. A klub alapító tagja volt az 1923-ban útjára induló American Soccer League-nek (ASL), ami az első nemzetközileg elismert, hosszútávon életképes, profi labdarúgó-bajnokság volt az Egyesült Államokban. A 20-as évek közepén azonban az acélgyár kihátrált a csapat mögül, ráadásul az ASL és a US Open-kupa szervezői között komoly csatározások kezdődtek, mely végül a Bethlehem Steel megszűnéséhez vezetett.
De az örökségük nem tűnt el nyomtalanul: Az MLS egyetlen pennsylvaniai csapata, a Philadelphia Union ugyanis büszke a rangos elődökre. A klub harmadik számú mezén megtalálható a Bethlehem Steel logója, valamint a jellegzetes "B"-betű is:
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.